HER KÖPEK TIRAŞ EDİLİR Mİ?


Çift katlı kürke sahip olan köpekler, adından da anlaşılacağı gibi, iki katmanlı tüy yapısına sahiptirler. Deriye yakın olan alt katman yoğun ve kabarıktır. Üst katman ise kalın ve serttir. Bunu bir arada işleyen iki kat izolasyonlu evinizin duvarları gibi düşünebilirsiniz. İç katman köpeğinizin ısısını regüle ederken dış katman yağmur veya kir gibi unsurlara karşı korumaya yardımcı olur.

“Yaz aylarında izolasyonu evinizden sökmeyin” diyor DiMarino. (California Profesyonel Pet Kuaförleri Birliği Başkanı)

Belki de ihmal nedeniyle, üst katmanın keçeleşmiş gibi olduğu durumlarda ve alternatif seçenek olmadığında, tıraş etmek uygun olabilir.

Bu genellikle düzenli fırçalama ve tüy bakımı ile önlenebilir. Böylece dış katmandaki tüylerin olağan dökülmesi sağlanmış olur. Şiddetli tüy dökülmesini daha rahat yönetmek için birçok hayvan sahibi Husky köpeklerini yaz aylarında tıraş ettirmeyi sorarlar.

“Onu bolca fırçalamazsanız evinizde bir köpek patlamış gibi tüy yumakları olur” diyor DiMarino.

Eğer sadece köpeğin bakımı için tıraş istiyorsanız, Husky’nizin buna ihtiyacı yoktur. Tıraşlı köpeği dış alandan saklamak her zamankinden çok daha önemlidir. O zaman Husky sadece aşırı ısınmaya değil ayrıca güneş yanığına da eğilimli olacaktır. Eğer köpeğinizi tüm zamanlı olarak dışarıda tutuyorsanız-ki çok kişi böyle yapıyor- çok sıcak veya çok soğuk günler daha riskli olacaktır.

Dr. Tom Meyer, Washington Vancouver’da veteriner hekim ve Amerikan Veteriner Hekimler Birliği Başkanı başka bir sebepten de Husky tıraşını önermemektedir. Tüylerin geri uzaması çok uzun bir zaman alacağından, kırpma sonrası alopesi veya tüy kaybına sebep olabilir.

“Kıl dökümü ve yeniden büyümesini etkileyen pek çok etmen bulunmaktadır. Tüylerin bulunduğu bölge kadar başka sebepler de etkilidir. Meyer Today Gazetesine verdiği röportajda “eğer köpeğinize ve tüylerine yazın da en iyi şekilde bakmakla ilgili sorularınız varsa bunları veteriner hekiminizle konuşun. Onlar köpeğinizin cildi ve tüy sağlığı için gerekli yardımı yapabilecekleri gibi cildi ve tüylerini etkileyecek diğer sağlık sorunlarını da size anlatarak tıraş ettirme konusundaki fikirlerinizi etkileyebilirler.”

Genel fikir birliği, Husky ve diğer çift katlı tüy yapısına sahip olan köpeklerin kesinlikle gerekli olmadıkça tıraş edilmemesi yönündedir. Bunu yapmak onları serin tutmadığı gibi vücutlarının ısıyı düzenlemesini zorlaştırır. Güneş yanığı ve potansiyel uzun vadeli tüy dökülmesi ortaya çıkarır. Komik görünüm ise herkesin fark edebileceği bir gerçektir.

Son olarak tıraş ettirmek evinizin her yerindeki köpek kılını en aza indirmek için gerekli değildir. Bunun yerine çok daha bol fırçalanmalılar.

Termal kamera ile çekilen fotoğrafta traş edilmiş alanın sıcaklığı ile tüylü olan kısım arasındaki sıcaklık farkına dikkat edin!

Today.com adresinden çeviridir.

#Bakım #ipucu #kedi #köpek

672 görüntüleme